John Dowland, Rönesans’da Melankoli (Ayvalık)

21 Ekim Cumartesi, Saat 20:00
Ayvalık, Sanat Fabrikası

Shakespeare İngiltere’sinin müzikleri, dönemin arpı ile can buluyor. Barok müzik ustası Zeynep Öykü, Dünya’da çok az icracısı olan, İtalyan Rönesans’ının arpı Arpa Doppia’yı icra ediyor.

Bilet Satın Al

Bilet satışı biletino üzerinden yapılmaktadır. Tam 350tl, İndirimli (Öğrenci, Emekli, Engelli) 250tl’dir. Biletino sisteminde koltuk seçimi yapılamamaktadır, bu nedenle oturma düzeni olmayacaktır. Konser günü, saat 19.00’dan itibaren kapıda bilet satışı olacaktır. 

Bilet tükenmediği müddetçe etkinlik günü kapıda satış olacaktır. Etkinlik günü kontrol isim listesi ile yapılacak olup yanınızda herhangi bir çıktı getirmek gerekliliği yoktur. Oturma düzenli belirli değildir. Herhangi bir yaş sınırı yoktur, küçük izleyicilerimizi her zaman severek kabul etmekteyiz.

John Dowland
1563-1626 yılları arasında yaşamış olan John Dowland, Rönesans’ın en önemli lavta ustası ve bestecisidir. Daha çok lavta eşliğindeki melankolik şarkıları ile tanınır. En bilinen enstrümantal yapıtları Lacrimae, Göz yaşları, “Flow my tears” ismindeki lavta şarkısının teması üzerine yazılmış 7 adet pavandır. Bu eserler zamanının en çok çalınan oda müziği eserlerinden biriydi ve 17.yy müziği üzerinde de büyük etkisi olmuştu.

If music and sweet poetry agree,
As they must needs, the sister and the brother,
Then must the love be great ‘twixt thee and me,
Because thou lovest the one, and I the other.

-Dönemin ünlü şairi Barnfield’ın Dowland’a yazdığı soneden bir kıta