• 938fc075-e5e4-495f-aefe-f3417246480f
  • 643de7fe-1711-449f-b291-e0a8695e07dd
  • 50aa44ca-4ddc-4ba2-961d-1dd85c449202
  • 7d91ea05-ec72-42d1-bcc5-5d9802a70da7

Zeynep Öykü, arpa geleneksel yollarla başlamamış, arpa olan tutkusunun peşinde dünyayı gezerek tüm dünyadan farklı arp tekniklerini harmanlamış bir arpisttir. Arpı ilk kez çocukluğunda izlediği bir Japon filminde gördüğünde, çok uzak bir hayalden ibaretti. Kendini bildi bileli görsel sanatlarla ilgilenmiş, ressam olacağına emin bir çocuktu, ve 9 yaşından itibaren de bir resim atölyesinde ciddi olarak çalışmaya başlamıştı. 10 yaşından beri piyano çalsa da müzik ciddi bir uğraş olmamıştı, taa ki 13 yaşında resim çalışmaları için gittiği Cambridge’de bir vitrinde arpı ilk kez yakından görene kadar.

O günden itibaren, o vitrinde gördüğü ilk arpı ile çalışmaya başladı, 12 yıldır bu serüvene devam ediyor. İlk başta hoca bulamayarak kendikendine öğrenen Zeynep Öykü, daha sonra Eskişehir’e giderek, uçak kazasında kaybettiğimiz değerli arpistimiz Ceren Necipoğlu ile arp eğitimine gerçek anlamda başlayabildi. Daha sonra Şirin Pancaroğlu gibi Türkiye’deki isimlerin eğitimlerinden geçti, ancak kısa süre sonra çok küçük bir dünya’da yaşadığımızı fark ederek yurt dışında farklı hocalarla çalışmaya başladı.

İlk olarak İrlanda’ya gitti, buradaki binlerce yıllık kelt geleneklerini gördü, daha sonra Kaliforniya’da doğaçlama müzik üzerine çalışan arpist Susan Allen ile çalıştı. Klasik arp dünyasında ise yine bu türün en büyük isimleri, Fransa’da Isabelle Perrin, Emmanuel Ceysson, Marie Pierre Langlamet, Hollanda’da Erika Waardenburg, Ernestine Stoop ve Saskia Kingma, caz alanında da caz arpisti Rosetty de Ruiter ile çalıştı. Burada Codarts konservatuarına burslu olarak kabul edildiğinde o sene arp sınavına girenler arasında kabul edilen tek kişi, ve bölüm tarihindeki ilk yabancı öğrenci oldu. Çalıştığı büyük isimler dışında, Susan McDonald, Fabrice Pierre gibi arp ustalarının ustalık sınıflarına da sık sık katılarak arptaki tüm farklı yaklaşımları tanıdı.

Bu gün bu geniş yelpazeyi harmanlayarak 2011 yılında Türkiye’de bir ilk olarak başlattığı arp kursunda, 15’i aşkın arp öğrencisine tanıtmaktadır. Bu kadar geniş bir bakış açısına sahip arp eğitimini Türkiye’de değil, dünyada bulmak mümkün değildir. Yine başka bir ilk olarak, Açık Radyon’da iki dönem boyunca sadece arp müziğini, ancak tüm dünyadan arp geleneklerini paylaştığı 47tel2el isimli programı hazırlamıştır.

Arp ile yapılabileceklerin sınırını zorlamak isteğiyle, çok farklı türlerde gruplar içinde yer almıştır. Elektronik arpı ile rock/metal gruplarına çalmış, Amerika'lı Wolves in the Throne Room, Finlandiya'lı Imperia ve Exception to the Rule, Türkiye'li Change of Plans ve Senfonya gruplarının albümlerinde çalmıştır. Tereminist Cihan Gülbudak ile dünyada ilk kez arp-teremin ikilisini oluşturmuş, daha sonra Osmanlı saray müziği ve danslarının izini süren Taksim Taksim isimli projede dansçı Berrak Yedek, tanburi Murat Aydemir ve neyzen Salih Bilgin gibi isimlerin yanında yer almıştır.

Henüz bir solo albümünün olmaması mükemmelliyetçiliğinden kaynaklanmaktadır: Zeynep Öykü ilk studyo deneyiminden sonra karşısına çıkan arp sesinin arpa hiç benzemediğini, bu güne kadar dinlediği tüm arp albümlerinde de böyle olduğunu görerek İngiltere’ye gitmiş, burada Ses Mühendisliği alanında B.Sc (mühendislik) diploması almıştır. Bu eğitim sırasında arpı akla gelebilecek her senaryoda kaydederek en gerçekçi arp sesine nasıl ulaşacağını araştırmanın yanı sıra, konuşma sentezi, elektronik çip programlama gibi farklı alanlarda da çalışmıştır. Şu an Türkiye’de arp eğitimini geliştirmenin yanı sıra erken dönem müzik ve klasik müzik üzerine çalışmaktadır.