Arpist Zeynep Öykü

Arpı hayaller diyarından yeryüzüne indirmek için merkezi bir mekanda eğitim veriyorum.

Detaylar

Dersler

Arp ülkemizde gittikçe yaygınlaşıyor ve daha fazla ilgili insan oldukça arpa ulaşmak da her geçen gün kolaylaşıyor. Meleklerin enstrümanı olarak bilinen arpı çalmak ne uzak bir hayal ne de başlamak için çok geç. Belki de amatör müzisyenler için arpın en güzel yanı, asla kötü bir ses çıkaramayacağınız nadir enstrümanlardan olması ve elinize aldığınız andan itibaren güzel arp sesi ile insanları büyüleyebilmenizdir.

Bu sevdiğim enstrümanı daha ulaşılabilir kılmak benim en büyük amaçlarımdan biri, bu nedenle ilk dersim her zaman ücretsizdir. Yine aynı nedenden dolayı, yeni başlayan öğrencilere kiralık arp imkanları sunmaktayım. Genelde haftada bir saatlik, birebir ders olarak çalışılır.

Ders mekanımız Bostancı'da, merkezi bir noktadadır. Yeni başlayan öğrencilerin arp edinmeden de çalışabilmesi için, farklı fiyat ve boyutlarda 22, 27, 33 ve 34 telli mandallı (kelt) arp kiralıyorum.

bilgi@zeynepoyku.com mail adresine mail göndererek ya da iletişim bölümündeki diğer kanalları kullanarak bana ulaşabilirsiniz.

 

BİYOGRAFİ

Arpı ilk kez Küçük Deniz Kızı’nın 1975 yapımı bir Japon uyarlamasında görmüştüm, sesini kaybeden deniz kızı saraydaki arpı çalarak, denizin sesini anlatıyordu. Yıllar sonra gerçek bir arpı ilk kez 14 yaşında, yaz okuluna gittiğim İngiltere’de gördüm. İlk gün şehri gezmek üzere dolaşmaya çıkmış, yolumu şaşırarak yoldan geçen birine sormuştum. Yolu tarif eden amca, parmağıyla ileri işaret ederek gideceğim yönü gösteriyordu. Kafamı kaldırıp da gösterdiği yöne doğru bakınca, karşımda bir arp gördüm, amcaya hızlıca teşekkür ederek o müzik mağazasına attım kendimi. O gün vitrinde gördüğüm küçük arp, ilk arpım oldu.

O günden sonra arp dünyanın bir ucundan bir ucuna götürdü beni. Eskişehir’de Ceren Necipoğlu ile başlayan serüvenim İstanbul’da Şirin Pancaroğlu ve daha sonra İpek Sonakın ile, Fransa’da Isabelle Perrin, Belçika’da Jana Bouskova, Amerika’da Susan Allen, Hollanda’da Ernestine Stoop, Erika Waardenburg ve Saskia Kingma ile devam etti.

İlk studyo deneyimimden sonra arpı gerçekten anlayan bir Ses Mühendisi olmadığını fark ederek bu alanla da ilgilenmeye başladım ve Hollanda Rotterdam konservatuarındaki arp performans eğitimimi yarıda keserek diplomamı Londra’da, Müzik Yapımcısı olarak tamamladım. Farklı ekollerden farklı hocalarla çalışmak, bana çok geniş bir bakış açısı verdi eğitmen olarak.  Ve müzisyenliğin dışında ses mühendisi de olmak müziğe çok farklı, teknik bir açıdan da bakmama olanak verdi.

Klasik müziğin dışında Amerikan Wolves in the Throne Room ve Norveçli Imperia gibi rock ve metal grubunun albümünde konuk sanatçı olarak yer aldım, Murat Aydemir, Salih bilgin gibi isimlerin yanında Türk Sanat Müziği ve dansı birleştirerek Taksim Taksim projesinde yer aldım. Hatta Senfonya isminde bir senfonik metal grubuna katılma deneyimim dahi oldu. Kendi albümümü ise maalesef mükemmeliyetçiliğim nedeniyle henüz hazırlayabilmiş değilim, bu amaçla kendime bir kayıt stüdyosu ve yapım şirketi kurma aşamasındayım. Bir yandan arp kursumda her yaştan öğrenciye eğitim veriyor, arpı daha ulaşılabilir kılmak için çalışıyorum.

Detaylı bilgi için web sitesini ziyaret ediniz.

 

İLETİŞİM

Aşağıdaki iletişim kanallarından dilediğinizi kullanarak bana ulaşabilir, dersler hakkında bilgi alabilirsiniz.

bilgi@zeynepoyku.com